top of page

על המכינה

רקע והיסטוריה

מכינת תל"ם (התנועה ליהדות מתקדמת) הוקמה ב- 2003 על ידי התנועה הרפורמית, בראשותו של אירי קסל. בראשיתה היא פעלה ביפו והתחילה לשלב בין תורה, עבודה וגמילות חסדים.

 

מחזוריה הראשונים של המכינה מנו פחות מעשרה תלמידים שהתגוררו, למדו, עבדו והתנדבו במסגרות שונות בעיר יפו. במחזורים השלישי והרביעי עלה מספר התלמידים באופן משמעותי, התפתחה תכנית הלימודים של המכינה וכמו כן התחזקו קשרי המכינה עם הקהילה ביפו בכלל ועם המשלמה ליפו בפרט.

 

בשלב ההקמה עמד בראש המכינה אורי מאיר ואחריו, למשך שנים רבות היה הרב אהר'לה פוקס ראש המכינה. במחזור י' הייתה ליאורה אזרחי- ורד מ"מ ראש המכינה ובמחזור י"א נכנס ראש המכינה הנוכחי – שמעון (שמקו) אל עמי לתפקידו.

 

החל משנת 2007 המכינה ממוקמת ברחוב וסרמן 10, בין המוסכים, תחנת המשטרה של תל אביב-יפו, הפאבים של פלורנטין והים התיכון, במרכז ההוויה של המציאות אליה חניכי המכינה צוללים בהצטרפם אל משפחת המכינה ביפו.

 

בשנת 2017 נפתחה שלוחה ראשונה של המכינה בחולון עם 24 חניכים וחניכות. החניכים החלו להשתלב בהרכב האולוסיה ההטרוגני בעיר על ידי פעילות בשכונת ג'סי כהן, במועדוניות השכונה, במתנ"סים ובבית הספר על מנת לתת מענה לכמה שיותר ילדים.

 

בשנת 2009 הצטרפו לראשונה שתי תלמידות מחו"ל ומאז בכל מחזור משתתפים בין 2 ל-7 חניכי חו"ל במכינה.

 

המכינה פועלת תחת עמותת "מכמנים" שבראשה עומד מנכ"ל התנועה הרפורמית הרב עו"ד גלעד קריב ולצדו חברי הנהלה מתנדבת מבכירי התנועה ליהדות מתקמת, נציגי ציבור ונציגים מבוגרי המכינה.

רקע והיסטוריה

התנועה הרפורמית

היהדות המתקדמת היא זרם דתי, תרבותי וקהילתי הפועל לטפח ולחזק את זהותו היהודית של האדם היהודי ואת מקומה של מסורת ישראל בחיי היחיד והציבור באמצעות התחדשותה המתמדת של היהדות והתאמתה למציאות החיים בדורנו.

 

היהדות המתקדמת פועלת במדינת ישראל ובתפוצות מתוך מטרה להבטיח את עתידם של היהדות ושל העם היהודי ואת המשך תרומתם לאנושות כולה. היהדות המתקדמת, המוכרת גם כיהדות הרפורמית, מעודדת את האדם לעצב אורח חיים יהודי משמעותי ורציני, המבוסס על הכרעה ובחירה אישית מתוך לימוד, ולא על מערכת חיצונית מחייבת של כללים ואיסורים.

 

ברוח חזונם של נביאי ישראל, מדגישה היהדות המתקדמת את ערכי המוסר, הצדק החברתי והערבות החברתית ומעודדת את האדם להעניק בכורה לקולם של המצפון, ושל התבונה האנושית. היהדות המתקדמת מחייבת ומקדמת שוויון מלא בין נשים וגברים בבית הכנסת ומחוצה לו ומטפחת סובלנות דתית וריבוי פנים דתי ותרבותי. בתנועה הרפורמית פועלים כיום כ-50 קהילות ומרכזים קהילתיים מאצבע הגליל ועד לקיבוצי הערבה.

 

בצדן של הקהילות פועלת רשת חינוכית של 50 גני ילדים ושמונה בתי ספר יסודיים ועל יסודיים ותוכניות חינוך מגוונות המופעלות בעשרות בתי ספר ברחבי הארץ. קהילות התנועה מפעילות תוכניות ענפות של לימודי יהדות, בתי מדרש, תוכניות ידיעת הארץ ומסגרות לימוד לותיקים ולעולים.

 

עשרות אלפי ישראלים מסתייעים מדי שנה במרכז טקסי מעגל החיים ושירותי הדת של התנועה: בני ובנות מצווה, נישואין, טקסי לידה: ברית, שמחת הבת והבן, פדיון הבן וטקסי אבלות וזיכרון. בצד התנועה ליהדות מתקדמת פועלת מועצת הרבנים המתקדמים המאגדת כמאה רבנים ורבות רפורמיים הפועלים בארץ. רבים מחברי מועצת הרבנים הוסמכו בהיברו יוניון קולג' – מוסד ההכשרה האקדמי של התנועה הפועל בירושלים.

 

בצד בית המדרש לרבנים פועלות בקולג' תוכניות הכשרה נוספות למחנכים, מלווים רוחניים, שליחי ציבור ועוד. יחד עם פעילותה הרוחנית, הדתית והחינוכית פועלת התנועה בזירה הציבורית, המשפטית והתקשורתית לקידום חופש הדת והמצפון של אזרחי ישראל, לקידום הסובלנות הדתית ולמניעת גילויי קנאות וגזענות, להפרדת הממסדים הדתיים לרשויות השלטון ולקידום ערכים של אחריות חברתית ושוויון הזדמנויות. פעולתה זו של התנועה נעשית בראש וראשונה באמצעות המרכז הרפורמי לדת ומדינה, שהוא אחד מארגוני השינוי החברתי המובילים בישראל. בנוסף מפעילה התנועה את קרן בכבוד, הקרן התנועתית לסיוע הומניטארי, ואת קהילת צדק- מרכז הכשרה לעשייה חברתית קהילתית.

 

יעד מרכזי בפעילותה של התנועה הוא טיפוח והעצמה של דור ההמשך בקהילות היהדות המתקדמת והחברה הישראלית בכללה. תנועת נוער תל"ם פועלת ברחבי הארץ בעשרה סניפים מקומיים. רבים מבוגרי התנועה יחד עם בוגרי תיכון אחרים מצטרפים למכינה הקדם צבאית של התנועה ביפו ולמסגרות שנת השירות הפועלות בקיבוצי התנועה.

 

פורום הצעירים והסטודנטים של התנועה פועל בקהילות ובקמפוסים האקדמיים ומפעיל תוכניות לימוד ומעורבות קהילתית וחברתית. אתר התנועה הרפורמית בישראל

התנועה הרפורמית

עולם מכינות הקד״צ

מפעל המכינות הקדם צבאיות יסודו בציונות הדתית והמשכו והתרחבותו בציבור הכללי- חילוני. בשנת 1989 הוקמה המכינה הקדם צבאית הראשונה שבישרה שפע ופריחה של מכינות המיועדות לנערים בוגרי הציבור הזה. בשנת 1997 הוקמו המכינות הכלליות-חילוניות הראשונות בסיוע הדוק ותמיכה של המכינות הדתיות, וגם הן התרחבו במהרה. בשעת הקמת אתר זה (אביב 2013) קיימות 46 מכינות מוכרות ומאושרות עי משרדי הממשלה, 22 מהן מיודדות לבנים בוגרי החינוך הציוני-דתי ו 24 מיועדות למכינות כלליות-חילוניות. כ 3,000 חניכים מתחנכים בשורות המכינות מדי שנה, לאלפים נוספים המעוניינים בכך אין כיום מקום עקב הגבלת תקנים שהיא תוצר של מיגבלות וצרכים בטחוניים ותקציביים. מפעל המכינות קיבל את "פרס יגאל אלון למפעל חלוצי" ומועמד דרך קבע לקבלת פרס ישראל.

 

מועצת המכינות הקדם צבאיות הציוניות-ישראליות, הוקמה בשנת 2008 לאחר שנים רבות שבהן פעלו המכינות השונות יחד בשיתופי פעולה הולכים ומתגברים, ללא התאגדות פורמלית. הצורך בהקמת מועצה שתיתן ביטוי פורמלי מעשי להתאגדות הזו התגבר לאחר שהכנסת קיבלה ברוב עצום וללא מתנגד אחד (!) את "חוק המכינות הקדם צבאיות" בקיץ 2008, חוק שקבע את המסגרת להכרה, התרחבות וצמיחת המכינות הקדם צבאיות. בעקבות קבלת החוק החליטו כל המכינות הקדם צבאיות המוכרות ע"י משרדי החינוך והביטחון לתת לבוש פורמלי לפעולה המשותפת, וכך הוקמה המועצה שהיא עמותה המוכרת גם כמוסד ללא כוונת רווח (מלכ"ר).

עולם מכינות הקד״צ

חברי עמותת מכמנים

לזלי זקס- יו"ר העמותה

מנכ"לית נשות הכותל, פעילה שנים רבות במאבק לקידום מעמד האישה ופלורליזם דתי.

 גדלה בחיפה ונמנית עם ממייסדות "אישה לאישה מרכז פמיניסטי חיפה", כיהנה בהנהלת המקלט לנשים מוכות בירושלים,  מייסדת של ארגון של אקטיביסטיות מהמגזר הרוסי בשם פרויקט קשר ישראל  ועוד. 

לזלי  עבדה שנים רבות בתור מנכ"לית שדולת הנשים בישראל, אח"כ כמנהלת המרכז הרפורמי לדת ומדינה ואז כסגנית נשיא של האיגוד העולמי ליהדות מתקדמת. כיום חברת הנהלת התנועה הרפורמית ויו"ר מכינת תלם. 

הרב עו"ד גלעד קריב- מנכ"ל העמותה

רב רפורמי, עו”ד ומנכ”ל התנועה הרפורמית. חבר מפלגת העבודה. שירת כקצין מודיעין.  שימש מנהל המרכז לפלורליזם יהודי וכמרכז הפעילות הציבורית של היהדות הרפורמית בישראל. במסגרת תפקידו הוביל גלעד קריב את מאבקיה הציבוריים והמשפטיים של היהדות הרפורמית בנושאי חופש דת,יחסי דת ומדינה, גיור ועוד ובנושאים חברתיים רבים. קריב יזם את הקמתה של קרן "בכבוד" – קרן הסיוע ההומניטרי של היהדות הרפורמית, ואת "קהילת צדק" – מרכז הדרכה וייעוץ לקהילות מכל זרמי היהדות בתחום הפעילות החברתית. נשוי ואב לשלושה. מתגורר ברמת גן. 

ראובן מרקו – משקיף יו"ר התנועה

מהנדס אלקטרוניקה בוגר הטכניון ותואר שני במנהל עסקים. נשוי לאהובה ואב לששה. משמש בהתנדבות כיו"ר התנועה הרפורמית בישראל, חזן בקהילת "נתן יה" ומרצה בעמותת יוניסטרים להכשרת בני ובנות נוער בנושאי יזמות. הקים את חברת אינישיטיבס אייפי שמתמחה בסיוע אסטרטגי וטקטי לחברות הזנק, ישראליות, אירופאיות ואמריקאיות, בדגש על תחומי ההייטק ובעל הצלחות רבות בתחום. ראובן פרסם מאמרים שונים וממציא במשותף של למעלה משני תריסר פטנטים.

יאיר לוטשטיין - משקיף סגן יו"ר התנועה עו"ד

אירי קאסל- חבר הנהלה

​חבר קיבוץ חצרים, בעבר מחנך ומנהל בתי ספר יסודי ותיכון, מרכז תנועת הצופים ושליח לתנועת נוער ציונית בארה"ב. מילא בעבר גם תפקידי ניהול בתעשייה. תפקידיו האחרונים: מנכ"ל התנועה הרפורמית בישראל ומנהל המכון למורשת בן-גוריון. בעל תואר ראשון בחינוך וגיאוגרפיה, לימודי מנהל עסקים ותואר שני בתקשורת ניהולית.

אדר כהן- חבר הנהלה

איש חינוך, בעבר בהווה ובעתיד. מורה לאזרחות ועוסק בהכשרת מורים לאזרחות ובכלל. בעבר היה המפקח על מקצוע האזרחות במשרד החינוך. מסיים דוקטורט באוניברסיטה העברית בביה"ס לחינוך ומלמד שם. חבר פעיל בקהילת 'קודש וחול' של התנועה הרפורמית בחולון ומיוזמי הקמת מסלול תל"י בחולון. 

אמיתי סוויצקי - חבר הנהלה

גדל בירושלים וכיום תושב קיבוץ מעלה החמישה. בוגר המחזור המייסד של המכינה ביפו. התחנך על ערכי התנועה הרפורמית והיה פעיל בתנועת הנוער- נוער תל"ם. רס"ן במיל' (חיל האוויר), בעל תואר ראשון בפוליטיקה וממשל, תואר שני בלימודי זקנה, וכיום סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב. נשוי לסיגל.  

ד"ר שיר תקוע - חברת הנהלה

בוגרת התנועה הרפורמית ובוגרת גרעין נח"ל לקיבוץ לוטן שבערבה ולשעבר חברה בו.  כיום חברת קהילת יזמ"ה במודיעין, נשואה ליורם ואם לשלושה. ד"ר שיר דפנה-תקוע מרצה בכירה בבית הספר לעבודה-סוציאלית במכללה אקדמית אשקלון. עובדת סוציאלית במרכז רפואי קפלן, מומחית בבריאות ורכזת הוועדה לשלום הילד. 

זאב שרוני- חבר הנהלה

אל״ם במיל׳, נשוי לשונית אבא של יונתן שרוני בוגר המכינה ועוד זוג תאומים בני 7 דניאל ועידו שיגיעו למכינה בעוד 11 שנים.  שירת בצה״ל 28 שנים בתפקידים מגוונים- מג״ד שיריון בחטיבה 188, מפקד חטיבת מילואים משוריינת, מפקד מערך צבא חברה בחייל החינוך והנוער. בתפקידו האחרון שימש כסגן דובר צה״ל.  השתחרר מצה״ל בשנת 2010 ושימש כמנהל אגף ההסברה והדוברות של התאחדות התעשיינים.  כיום משמש כמנהל מערך הדוברות, הסברה וקשרי קהילה בחברת נתיבי ישראל.

אתי לם- חברת הנהלה

בוגרת מדעי ההתנהגות, מנחת קבוצות ומאמנת להתפתחות אישית ועיסקית. 

פעילה חברתית למעלה מ-40 שנה , בתחום החינוך, שוויון הזדמנויות, וקידום נשים. 

את פעילותה החברתית ניהלה לצד קריירה מקצועית שבה ניהלה מרכזי קריירה שמטרתם לתת כלים לאנשים למצוא הזדמנויות תעסוקה חדשות, שימשה כיועצת השרה שולמית אלוני, ומקדמת מוסיקאים ישראלים בקרב קהילות יהודיות בתפוצות.  

בין תחומי הפעילות החברתית שלה ניתן למנות את היותה מיוזמי הקמת בית הספר הדמוקרטי בשרון, יו"ר ניצן השרון ,עבודה עם נוער שוליים וחבורות רחוב, הקמת מרכזים לטיפול בעולים והקמת גופים לקידום נשים בארגונים שונים. לאתי שתי בנות, ושבעה נכדים.

דני יופה - חבר הנהלה

הרב נעמה קלמן - חברת הנהלה

כרמל סתיו - וועדת ביקורת

בוגרת מחזור ו' של המכינה. מנהלת תוכנית 'יחד' במועצת המכינות הקדם צבאיות וסטודנטית למשפטים באוניברסיטת תל אביב. שירתה בחיל החינוך כקצינת חינוך והסברה, בין היתר כרכזת הדרכה ביחידת מחצבי"ם. השתחררה בדרגת סרן ומשרתת במילואים ביחידת הבקרה של חיל החינוך

פאולה אדלשטיין- וועדת ביקורת

פעילה בתנועה הרפורמית בישראל כ 30 שנה בתפקידים : יושבת ראש של ההנהלה, יושבת ראש ועדת ההיגוי של המרכז הרפורמי לדת ומדינה, יושבת ראש הועד הארצי. כיום מייצגת את התנועה כחברה בהנהלת האיגוד העולמי ליהדות מתקדמת. עבדה בתחום בריאות הציבור בעירית ירושלים ובמשרד הבריאות וגם כמזכ"ל של ארצנו. כנציגת ארצנו, התנועה הציונית הרפורמית, הייתה חברה בהנהלה הציונית 19 שנים וחברה בהנהלת הסוכנות היהודית 13 שנים. בסוכנות הייתה יושבת ראש ג לישראל ויושבת ראש המחלקה לעליה וקליטה. נשואה, אם ל2 בנים, סבתה ל7 נכדים, אחת חיילת.

Please reload

חברי עמותת ׳מכמנים׳

bat logo matanel.jpg
מכינת תל״ם נתמכת ע״י קרן מתנאל
bottom of page