על המכינה

 

מכינת תל"ם (התנועה ליהדות מתקדמת) הוקמה ב- 2003 על ידי התנועה הרפורמית, בראשותו של אירי קסל. בראשיתה היא פעלה ביפו והתחילה לשלב בין תורה, עבודה וגמילות חסדים.

 

מחזוריה הראשונים של המכינה מנו פחות מעשרה תלמידים שהתגוררו, למדו, עבדו והתנדבו במסגרות שונות בעיר יפו. במחזורים השלישי והרביעי עלה מספר התלמידים באופן משמעותי, התפתחה תכנית הלימודים של המכינה וכמו כן התחזקו קשרי המכינה עם הקהילה ביפו בכלל ועם המשלמה ליפו בפרט.

 

בשלב ההקמה עמד בראש המכינה אורי מאיר ואחריו, למשך שנים רבות היה הרב אהר'לה פוקס ראש המכינה. במחזור י' הייתה ליאורה אזרחי- ורד מ"מ ראש המכינה ובמחזור י"א נכנס ראש המכינה הנוכחי – שמעון (שמקו) אל עמי לתפקידו.

 

החל משנת 2007 המכינה ממוקמת ברחוב וסרמן 10, בין המוסכים, תחנת המשטרה של תל אביב-יפו, הפאבים של פלורנטין והים התיכון, במרכז ההוויה של המציאות אליה חניכי המכינה צוללים בהצטרפם אל משפחת המכינה ביפו.

 

בשנת 2017 נפתחה שלוחה ראשונה של המכינה בחולון עם 24 חניכים וחניכות. החניכים החלו להשתלב בהרכב האולוסיה ההטרוגני בעיר על ידי פעילות בשכונת ג'סי כהן, במועדוניות השכונה, במתנ"סים ובבית הספר על מנת לתת מענה לכמה שיותר ילדים.

 

בשנת 2009 הצטרפו לראשונה שתי תלמידות מחו"ל ומאז בכל מחזור משתתפים בין 2 ל-7 חניכי חו"ל במכינה.

 

המכינה פועלת תחת עמותת "מכמנים" שבראשה עומד מנכ"ל התנועה הרפורמית הרב עו"ד גלעד קריב ולצדו חברי הנהלה מתנדבת מבכירי התנועה ליהדות מתקמת, נציגי ציבור ונציגים מבוגרי המכינה.

רקע והיסטוריה

 

היהדות המתקדמת היא זרם דתי, תרבותי וקהילתי הפועל לטפח ולחזק את זהותו היהודית של האדם היהודי ואת מקומה של מסורת ישראל בחיי היחיד והציבור באמצעות התחדשותה המתמדת של היהדות והתאמתה למציאות החיים בדורנו.

 

היהדות המתקדמת פועלת במדינת ישראל ובתפוצות מתוך מטרה להבטיח את עתידם של היהדות ושל העם היהודי ואת המשך תרומתם לאנושות כולה. היהדות המתקדמת, המוכרת גם כיהדות הרפורמית, מעודדת את האדם לעצב אורח חיים יהודי משמעותי ורציני, המבוסס על הכרעה ובחירה אישית מתוך לימוד, ולא על מערכת חיצונית מחייבת של כללים ואיסורים.

 

ברוח חזונם של נביאי ישראל, מדגישה היהדות המתקדמת את ערכי המוסר, הצדק החברתי והערבות החברתית ומעודדת את האדם להעניק בכורה לקולם של המצפון, ושל התבונה האנושית. היהדות המתקדמת מחייבת ומקדמת שוויון מלא בין נשים וגברים בבית הכנסת ומחוצה לו ומטפחת סובלנות דתית וריבוי פנים דתי ותרבותי. בתנועה הרפורמית פועלים כיום כ-50 קהילות ומרכזים קהילתיים מאצבע הגליל ועד לקיבוצי הערבה.

 

בצדן של הקהילות פועלת רשת חינוכית של 50 גני ילדים ושמונה בתי ספר יסודיים ועל יסודיים ותוכניות חינוך מגוונות המופעלות בעשרות בתי ספר ברחבי הארץ. קהילות התנועה מפעילות תוכניות ענפות של לימודי יהדות, בתי מדרש, תוכניות ידיעת הארץ ומסגרות לימוד לותיקים ולעולים.

 

עשרות אלפי ישראלים מסתייעים מדי שנה במרכז טקסי מעגל החיים ושירותי הדת של התנועה: בני ובנות מצווה, נישואין, טקסי לידה: ברית, שמחת הבת והבן, פדיון הבן וטקסי אבלות וזיכרון. בצד התנועה ליהדות מתקדמת פועלת מועצת הרבנים המתקדמים המאגדת כמאה רבנים ורבות רפורמיים הפועלים בארץ. רבים מחברי מועצת הרבנים הוסמכו בהיברו יוניון קולג' – מוסד ההכשרה האקדמי של התנועה הפועל בירושלים.

 

בצד בית המדרש לרבנים פועלות בקולג' תוכניות הכשרה נוספות למחנכים, מלווים רוחניים, שליחי ציבור ועוד. יחד עם פעילותה הרוחנית, הדתית והחינוכית פועלת התנועה בזירה הציבורית, המשפטית והתקשורתית לקידום חופש הדת והמצפון של אזרחי ישראל, לקידום הסובלנות הדתית ולמניעת גילויי קנאות וגזענות, להפרדת הממסדים הדתיים לרשויות השלטון ולקידום ערכים של אחריות חברתית ושוויון הזדמנויות. פעולתה זו של התנועה נעשית בראש וראשונה באמצעות המרכז הרפורמי לדת ומדינה, שהוא אחד מארגוני השינוי החברתי המובילים בישראל. בנוסף מפעילה התנועה את קרן בכבוד, הקרן התנועתית לסיוע הומניטארי, ואת קהילת צדק- מרכז הכשרה לעשייה חברתית קהילתית.

 

יעד מרכזי בפעילותה של התנועה הוא טיפוח והעצמה של דור ההמשך בקהילות היהדות המתקדמת והחברה הישראלית בכללה. תנועת נוער תל"ם פועלת ברחבי הארץ בעשרה סניפים מקומיים. רבים מבוגרי התנועה יחד עם בוגרי תיכון אחרים מצטרפים למכינה הקדם צבאית של התנועה ביפו ולמסגרות שנת השירות הפועלות בקיבוצי התנועה.

 

פורום הצעירים והסטודנטים של התנועה פועל בקהילות ובקמפוסים האקדמיים ומפעיל תוכניות לימוד ומעורבות קהילתית וחברתית. אתר התנועה הרפורמית בישראל

התנועה הרפורמית

 

מפעל המכינות הקדם צבאיות יסודו בציונות הדתית והמשכו והתרחבותו בציבור הכללי- חילוני. בשנת 1989 הוקמה המכינה הקדם צבאית הראשונה שבישרה שפע ופריחה של מכינות המיועדות לנערים בוגרי הציבור הזה. בשנת 1997 הוקמו המכינות הכלליות-חילוניות הראשונות בסיוע הדוק ותמיכה של המכינות הדתיות, וגם הן התרחבו במהרה. בשעת הקמת אתר זה (אביב 2013) קיימות 46 מכינות מוכרות ומאושרות עי משרדי הממשלה, 22 מהן מיודדות לבנים בוגרי החינוך הציוני-דתי ו 24 מיועדות למכינות כלליות-חילוניות. כ 3,000 חניכים מתחנכים בשורות המכינות מדי שנה, לאלפים נוספים המעוניינים בכך אין כיום מקום עקב הגבלת תקנים שהיא תוצר של מיגבלות וצרכים בטחוניים ותקציביים. מפעל המכינות קיבל את "פרס יגאל אלון למפעל חלוצי" ומועמד דרך קבע לקבלת פרס ישראל.

 

מועצת המכינות הקדם צבאיות הציוניות-ישראליות, הוקמה בשנת 2008 לאחר שנים רבות שבהן פעלו המכינות השונות יחד בשיתופי פעולה הולכים ומתגברים, ללא התאגדות פורמלית. הצורך בהקמת מועצה שתיתן ביטוי פורמלי מעשי להתאגדות הזו התגבר לאחר שהכנסת קיבלה ברוב עצום וללא מתנגד אחד (!) את "חוק המכינות הקדם צבאיות" בקיץ 2008, חוק שקבע את המסגרת להכרה, התרחבות וצמיחת המכינות הקדם צבאיות. בעקבות קבלת החוק החליטו כל המכינות הקדם צבאיות המוכרות ע"י משרדי החינוך והביטחון לתת לבוש פורמלי לפעולה המשותפת, וכך הוקמה המועצה שהיא עמותה המוכרת גם כמוסד ללא כוונת רווח (מלכ"ר).

עולם מכינות הקד״צ

 
Please reload

חברי עמותת ׳מכמנים׳

מכינת תל״ם נתמכת ע״י קרן מתנאל

מכינת תל"ם - המכינה הקדם צבאית למנהיגות יהודית מתקדמת של התנועה הרפורמית
2021 © | רח׳ וסרמן 10, תל אביב-יפו | 03-6823284 | צרו קשר

  • icon-reform.png
  • White Instagram Icon
  • White Facebook Icon